Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

NIKH AΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 1-3

Την πέμπτη της ήττα σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε η Νίκη Αλεξανδρούπολης, αυτή τη φορά με 1-3 σετ (25-19, 18-25, 17-25, 21-25) από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> για την εξ αναβολής αναμέτρηση της πρώτης αγωνιστικής.
Στο πρώτο σετ οι αθλήτριες του Γιώργου Τεκτονίδη μπήκαν αποφασισμένες να επιβάλουν το ρυθμό τους και τα κατάφεραν έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (14-10, 18-14, 20-16) φτάνοντας στο 25-19.
Από το δεύτερο σετ και μετά ήρθε το ολοκληρωτικό μπλακ άουτ της Νίκης με αποτέλεσμα την ήττα. Στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενες μετά το αρχικό 4-0 της ομάδας της Αλεξανδρούπολης ισοφάρισαν, και από τα μέσα του σετ ξέφυγαν στο σκορ (10-16) φτάνοντας στην ισοφάριση με 18-25.
Στο τρίτο σετ το σκηνικό ήταν παρόμοιο με την ομάδα των Ιωαννίνων να έχει καλύτερες επιλογές στην επίθεση και να εκμεταλλεύεται τα λάθη των αθλητριών της Νίκης φτάνοντας στο 1-2 με 17-25.
Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η Νίκη βρέθηκε από την αρχή να κυνηγάει στο σκορ (6-10, 7-14) και παρά την ύστατη προσπάθεια που κατέβαλε να επιστρέψει στο σετ (14-17) με τη μεγάλη επιστροφή της Τζένης Καλογερόπουλου στα γήπεδο μετά το σοβαρό τραυματισμό της, δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα το τελικό 21-25.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι για την ομάδα των Ιωαννίνων η Μπόζιου υπέστη διάστρεμμα στην προθέρμανση και η βασική λίμπερο Εζινέλη τραυματίστηκε στο πρώτο σετ.
Την Κυριακή η Νίκη αντιμετωπίζει στα Γιάννινα τον τοπικό Ηρακλή για την 7η αγωνιστική.
Τα σετ25-19, 18-25, 17-25, 21-25
Νίκη Αλεξανδρούπολης: Λαμπροπούλου, Καράμπαλη, Λαμπρίδου, Τζιογκίδου, Σιρδάρη, Βαρελά, (λ) Λυμπεροπούλου/Δεδούση, Καλογεροπούλου, Βενέτη
ΑΓΣ Ιωαννίνων: Μαγκλαρά, Λάγκα, Λεωνιδάκη, Μωρατίδου, Καραφουλίδου, Τσαβδάρη, (λ) Εζινέλη/(λ)Γιώτη, Βλότσου, Τσελίκη, Παππά-Ζωη