Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2013

ΓΕΑ-ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2-3

Του Λεωνίδα Κάλφα
Παρά το γεγονός ότι η ΓΕΑ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-1 σετ, γνώρισε την ήττα στο τάι μπρεικ (2-3) από τον Μέγα Αλέξανδρο, στον οποίο αγωνίζονται οι Αλεξανδρουπολίτες Στοϊλούδης και Ρεμπούτζιας, σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι.
Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του προπονητή της γυναικείας ομάδας του Άρη, Γιώργου Περσιανλή.
Στο πρώτο σετ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα των γηπεδούχων και όντας καλύτερη σε επίθεση και μπλοκ (7-14, 9-21) κατάφερε να φτάσει άνετα στην κατάκτησή του με 13-25.
Στο δεύτερο η ΓΕΑ μπήκε πολύ αποφασισμένη να επανέλθει στο παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους της φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση (17-9, 21-10) στο τελικό 25-12 και την ισοφάριση.
Στο τρίτο η ΓΕΑ παίζοντας με το ίδιο πάθος και θέληση, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε σε κρίσιμο σημείο στο -3 (17-20) κατάφερε με τη θερμή υποστήριξη του κόσμου, που έδωσε το παρών στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>>, να ανατρέψει τη διαφορά με ένα σερί 5-0 (22-20) και να φτάσει στο 25-23 και το 2-1 σετ.
Στο τέταρτο σετ ο Μέγας Αλέξανδρος είχε από το ξεκίνημα ένα σταθερό προβάδισμα δύο πόντων (8-10, 16-18) και όντας πιο ψύχραιμος σε κρίσιμα σημεία ισοφάρισε σε 2-2 (23-25) στέλνοντας το ματς στο τάι  μπρέικ.
Στο τάι μπρέικ διεξήχθη ένα πραγματικό ντέρμπι με τους Θεσσαλονικείς να ξεφεύγουν με δύο (9-11) και στη συνέχεια με τέσσερις (10-14). Η ΓΕΑ με ένα σερί 3-0 επέστρεψε στο ματς (13-14) αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το comeback με αποτέλεσμα το τελικό 13-15.
Τα σετ: 13-25, 25-12, 25-23, 23-25, 13-15
Διαιτητές: Ιωαννίδης-Μαργαριτίδης
ΓΕΑ: Αμαριανάκης, Αλεξάκης, Γατέλας, Χριστόφας, Κίτσιος, Αρχοντούδης, (λ) Δημητρούδης/ Τασάκος, Κωνσταντινίδης, Δαλδαβερένης, Κώττας, Λαχτάρας
Μ. Αλέξανδρος: Στοϊλούδης, Ρούσσος, Ρεμπούτζιας, Σβάρνας, Κουτσονίκας, Παπαδόπουλος, (λ) Πάντσιος/ Κοντόπουλος, Παπανικολάου, Κανας, Χατζηπαρασκευάς, Καψαμπέλης