Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

Κέρδισε και τη Λαμία 3-0 ο Εθνικός και συνεχίζει μόνος πρώτος και αήττητος

Του Λεωνίδα Κάλφα
Μόνο στο πρώτο σετ δυσκολεύτηκε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κόντρα στη Λαμία το βράδυ του Σαββάτου στο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> επικρατώντας με 3-0 σετ (25-23, 25-19, 25-14) και έκανε το 7 στα 7 συνεχίζοντας τη ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα της Volleyleague.
Το πρώτο σετ ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ της ομάδας της Αλεξανδρούπολης. Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη ξέφυγαν τρεις φορές κατά τη διάρκεια του σετ με ισάριθμους πόντους (14-11, 15-12, 17-14) με τους Ρουμελιώτες να ισοφαρίζουν (18-18) και να περνούν μπροστά με 19-20 με επίθεση του Πέτι. Οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Το σερβίς άουτ του Μητρόπουλου και η επίθεση άουτ του Ριζόπουλου διαμόρφωσαν το τελικό 25-23 υπέρ του Εθνικού.
Μετά το πρώτο σετ, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, αφού ο Εθνικός με τη δυναμική παρουσία του κόσμου του απελευθερώθηκε, μείωσε τα λάθη και ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας έδειξε φανερά επηρεασμένη από την απώλεια του πρώτου σετ και δεν προέβαλε αντίσταση στην ορμητικότητα και το πάθος των Εβριτών.
Στο δεύτερο σετ ο Ράιτς από τη θέση του σερβίς δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων μετατρέποντας το 4-6 υπέρ της Λαμίας σε 12-6 με ένα σερί 8-0! Με τους Δαλακούρα και Μιγιαϊλοβιτς σε σπουδαία μέρα και τον Σιδηρόπουλο να οργανώνει υποδειγματικά τις επιθέσεις, ο Εθνικός διατήρησε το προβάδισμα του (17-10) και παρά τη μείωση του σκορ σε 20-17, έδειξε ψυχραιμία και αυτοσυγκέντρωση φτάνοντας και στο 2-0 με 25-19.
Στο τρίτο και τελευταίο σετ το σόου του Εθνικού συνεχίστηκε με τους ίδιους πρωταγωνιστές και την ομάδα της Λαμίας να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει. Ο Ράιτς συνέχισε να δημιουργεί μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή της Λαμίας (5 άσσους συνολικά) και όλα έγιναν πιο εύκολα και σ' αυτό το σετ. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης διεύρυνε το προβάδισμα των 2-3 πόντων από την αρχή του σετ (8-5) φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό 3-0 με 25-14.

Από την ομάδα της Αλεξανδρούπολης ξεχώρισαν οι Δαλακούρας Α., Ράιτς, Μιγιαίλοβιτς και Σιδηρόπουλος, ενώ από τη Λαμία η απόδοση όλων μετά το πρώτο σετ κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Θανάσης Μουστακίδης): Ράιτς 11π (5/17 επ, 5 άσσους, 1 μπλοκ), Μιγιαίλοβιτς 11 (9/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 14 (13/19 επ, 1 μπλοκ, 79% υπ), Ανδρεάδης 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, - 55% υπ- 45% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος, Κασάμπαλης

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Γιάτσης): Πέτι 8π (6/13 επ, 2 άσσοι), Λαβάγια 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ), Ολίεμαν 9 (7/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Καββαδάς 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/14 επ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. - 65% υπ - 54% άριστες), Καρβουνής, Κιόσης 1 (1 μπλοκ), Μητρόπουλος

Αναλυτικά, τα αποτέλεσματα της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Volleyleague έχουν ως εξής:

Παμβοχαϊκός-Κηφισιά 3-2

ΑΕΚ-Νίκη Αιγινίου 3-0

Εθνικός-Λαμία 3-0

ΠΑΟ-Φοίνικας Σύρου 1-3

Παναχαϊκή-Ολυμπιακός (24/11, 16:00)

Άρης-ΠΑΟΚ (25/11, 19:00)