Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

ΕΘΝΙΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 , Όλα τα Αποτελέσματα και η Βαθμολογία

Του Λεωνίδα Κάλφα
Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε μια ονειρεμένη χρονιά για τον Εθνικό, αφού μετά την πρόκρισή του στους <<16>> του Challenge Cup, η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κατάμεστο από οπαδούς και των δύο ομάδων <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> και έγινε η πρώτη επαρχιακή ομάδα, που κατακτά τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 8-6 και 9-7, αλλά μία λάθος υπόδειξη του διαιτητή Γεωργιάδη, που δεν είδε ότι η μπάλα βρήκε στον Χριστοφιδέλη μετά το μπλοκ του Ανδρεάδη προκάλεσε εκνευρισμό στους γηπεδούχους, που έχασαν προς στιγμή την αυτοσυγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 10-13. Τα προβλήματα του Εθνικού στην υποδοχή και τα πολλά χαμένα σερβίς έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να διατηρήσει το προβάδισμά του με 17-20 και με ένα σερί 5-0 έφτασε στο τελικό 17-25.

Το δεύτερο σετ ήταν πραγματικά συγκλονιστικό με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Οι Εβρίτες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 11-8 για να περάσει μπροστά με πέντε αναπάντητους πόντους η ομάδα του Πειραιά για το 11-13. Ο Εθνικός με τα σερβίς του Ανδρεάδη και δύο μπλοκ του Παπάζογλου κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με 18-16. Με πρωταγωνιστές τους Ράϊτς και Μιγιαϊλοβιτς έφτασε μέχρι το 24-21, αλλά δεν κατάφερε σε εκείνο το σημείο να τελειώσει το σετ, αφού τα σερβίς του Κοκκινάκη χάλασαν την υποδοχή του Εθνικού. Ο νεοαποκτηθείς Αγγελόπουλος πήρε τη θέση του Σιδηρόπουλου (έμεινε εκτός δωδεκάδας ο νεαρός Κασαμπαλής) και ο Ολυμπιακός με ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ με πρωταγωνιστή τον Καλντέιρα έφτασε στην ισοφάριση με 24-24. Κοκκινάκης και Κ. Δαλακούρας έχασαν τα σερβίς, ενώ ο Καλντέιρα έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής από το 0-2 τόσο στο 26-25 όσο και στο 27-26. Ο Εθνικός με πόντο του Παπάζογλου και άουτ του Κοκκινάκη πέρασε ξανά μπροστά με 28-27. Ο Γιούρισιτς έκανε το 28-28, αλλά ο Ράιτς με δύο επιθέσεις έκανε το 30-28 και το 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, παρότι ο Ολυμπιακός έχασε και τους Κοκκινάκη (γύρισε ο αστράγαλός του στο 12-6) και Κουρνέτα (στο 13-8 έπαθε τράβηγμα στον τετρακέφαλο), ενώ ο Γιορντάνοφ δεν αγωνίστηκε σε όλο το ματς, κατάφερε να φτάσει στην κατάκτησή του με 15-25. Οι Σωτηρίου και κυρίως ο Μαρούλης που κλήθηκαν να αντικαταστήσουν τους δύο τραυματίες αποσυντόνισαν την ομάδα της Αλεξανδρούπολης, η οποία δεν κατάφερε να βρει αντίδοτο στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων στο συγκεκριμένο σετ.

Ωστόσο, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, παρά τη κούραση των συνεχόμενων αγώνων και μετακινήσεων. Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός με την εντυπωσιακή συμπαράσταση του κόσμου του κατάφερε να προηγηθεί με 12-6 και να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +8 (19-11). Ο Μαρούλης από τη θέση του σερβίς μείωσε σε 19-14, αλλά η ομάδα της Αλεξανδρούπολης με διαδοχικά μπλοκ του Ανδρεάδη και ψυχραιμία στην επίθεση και την υποδοχή κατάφερε να φτάσει στο τελικό 25-18 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ μίλησε η δύναμη της έδρας και το πάθος των γηπεδούχων με τα μπλοκ του Γραμματικάκη και τον επιθετικό οίστρο των Ράιτς και Μιγιαϊλοβιτς να παίζουν καθοριστικό ρόλο. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 5-2 στο ξεκίνημα για να μειώσει ο Εθνικός σε 4-5. Στο 5-6 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα σε μπλοκ άουτ σε επίθεση του Ράιτς με αποτελέσμα να δεχτεί κόκκινη κάρτα ο πάγκος και το σκορ να γίνει 7-6. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 12-12. Ωστόσο, ένα σερί 3-0 του Εθνικού με άουτ επίθεση Σωτηρίου (13-12), επίθεση Μιγιαΐλοβιτς (14-12) και τριπλό μπλοκ Ανδρεάδη, Δαλακούρα, Αγγελόπουλου πάνω στον Σωτηρίου (15-12) χάρισαν στην ομάδα της Αλεξανδρούπολης τη σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 30-28, 15-25, 25-18, 15-12)

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 23π (17/42 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 18 (15/27 επ, 3 άσσοι, 69% υπ - 53% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (1/2 επ), Παπάζογλου 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 10 (8/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 50% άριστες), Ανδρεάδης 10 (5/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 68% υπ - 47% άριστες), Δαλακούρας Κ. 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Αγγελόπουλος, Γραμματικάκης 2 (2 μπλοκ),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 15π (12/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 92% υπ - 75% άριστες), Γιούρισιτς 13 (5/9 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Καλντέιρα 26 (25/45 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (5/13 επ), Σμαραγδής 10 (5/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 53% άριστες), Μαρούλης 2 (2 άσσοι), Παπαδόπουλος, Σωτηρίου 5 (3/10 επ, 2 άσσοι)