Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Πέρασε με νίκη 3-0 ο Εθνικός από την Κιφησιά

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης απο την Κηφισιά με 0-3, που στα κρίσημα σημεία του αγώνα έδειξε για ακόμη μια φορά την ανωτερότητά του.
Για ακόμη μία φορά οι Ράιτς και Μιγιαΐλοβιτς ήταν αποτελεσματικοί και με σερβίς «φωτιά» συνέβαλλαν, ώστε η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη να επιβεβαιώσει την πολύ καλή της κατάσταση.
Στο 1ο σετ η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ξεκίνησε πολυ δυνατά, με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να είναι πίσω στο σκορ μέχρι την ισοφάριση στο 9-9. Απο το σημείο εκείνο, οι δύο ομάδες αν και παίζανε πολύ συγκεντρωμένα είχαν αρκετά λάθη. Ισοφάριση και πάλι για τον Εθνικό με μπλοκ του Παπάζογλου (16-16), ενώ στο 19-19, οι Εβρίτες ξεφεύγουν με τον "τρομερό Ίβαν" να παίρνει δύο άσσους. Απο τη μία η μαχητική ομάδα της Κηφισιάς που δεν τα παράτησε και απο την άλλη ο πεισματάρης Εθνικός κατάφερε να πάρει το 1ο σετ με 25-27.
Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το 2ο σετ με ακρίβώς το ίδιο σκορ, όπως αυτό στο 1ο. Το πολύ καλό μπλοκ των Παπάζογλου και Ανδρεάδη, αλλά και οι εκπληκτικές επιθέσεις των Ανέστη Δαλακούρα, Ίβαν Ράιτς και Νικολά έδωσαν προβάδισμα στην Εβρίτικη ομάδα με 0-2 σετ. Μελανό σημείο του σετ ήταν η αποβολή των Νικολάκη και Μιγιαΐλοβιτς, οι οποίοι στο (11-13) αντάλλαξαν κάποια λόγια μεταξύ τους και αντίκρισαν κόκκινες παρά τις διαμαρτυρίες και των δύο. Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο, (21-21, 22-22, 23-23) για να πάρει τελικά το σετ ο Εθνικός 25-27 σε 27 λεπτά.
Στο 3ο σετ ο Εθνικός πήρε από νωρίς το προβάδισμα με την Κηφισιά να εμφανίζεται κάπως κουρασμένη. Ανέβασε στροφές απο την αρχή του σετ διαμορφώνοντας το τελικό 17-21. Τώρα η προσοχή των Αλεξανδρουπολιτών στρέφεται στον επαναληπτικό αγώνας με την Κομμουνάλνικ Γκρόντνο την Τρίτη 17/12 στις 18:00 αλλά και στον κρίσιμο αγώνα πρωταθλήματος εντός έδρας με την Ολυμπιακό (21/12, 17:00).
Τα σετ: 0-3 (25-27, 25-27, 17-25)