LIVE ΕΘΝΙΚΟΣ- ΠΑΟΚ

Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2014

EΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ-ΓΕΑ 3-1

Του Λεωνίδα Κάλφα
Την ήττα με 3-1 σετ (25-16, 15-25, 25-21, 25-22) γνώρισε η ΓΕΑ από την Ελπίδα Αμπελοκήπων στη Θεσσαλονίκη σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, που σημαδεύτηκε από πολλά παράπονα της ομάδας της Αλεξανδρούπολης για τη διαιτησία.

Στο πρώτο σετ οι Θεσσαλονικείς εξασφάλισαν από το ξεκίνημα ένα μεγάλο προβάδισμα (15-6) και κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στην κατάκτησή του.

Στο δεύτερο σετ είχαμε το ακριβώς αντίθετο σκηνικό, αφού η ΓΕΑ κατάφερε από την αρχή να επιβάλει το ρυθμό της (5-8, 11-15) και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ με χαρακτηριστική ευκολία (15-25).

Το τρίτο σετ ξεκίνησε θετικά για τη ΓΕΑ, που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 8-10. Η συνέχεια όμως ήταν επεισοδιακή, αφού στο 22-20 ο διαιτητής Σταυριανίδης έδωσε πιαστό στον Γατέλα, που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των Εβριτών για να ακολουθήσει και κάρτα. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι δόθηκαν δύο πιαστά στον Γατέλα και στο 11-13. Κάπως έτσι επήλθε εκνευρισμός και διακοπή με το σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-21.

Με τον ίδιο επεισοδιακό τρόπο ξεκίνησε το τέταρτο σετ, αφού στη διάρκεια της διακοπής ο διαιτητής έβγαλε δύο κόκκινες σε Κρεούζη και Κώττα και έτσι το σετ ξεκίνησε από το 2-1, αφού κόκκινη δέχτηκε και ο Κυλίτσης. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (13-13) σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που ολοκληρώθηκε με ανύπαρκτο φιλέ στον Αμαριανάκη με 25-22, και ήττα για τη ΓΕΑ με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-16, 15-25, 25-21, 25-22

Ελπίς Αμπελοκήπων (Κυλίτσης): Γαβριήλ, Πατσάρας, Βουλγαρίδης, Νικολακάκης, Κοντογιάννης, Πρώιος/ Αλμαλής (λ), Κοεμτζής.

ΓΕΑ (-): Γατέλας, Αμαριανάκης, Κώτας, Τασάκος, Χριστόφας, Αρχοντούδης/ Δημητρούδης (λ), Δαλδαβερένης, Κωνσταντινίδης, Λαχτάρας.