Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2014

ΕΘΝΙΚΟΣ-ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 74-81

Του Λεωνίδα Κάλφα
Ο ΓΑΣ Κομοτηνή ήταν ο νικητής του θρακιώτικου ντέρμπι, αφού επικράτησε με 81-74 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο Μιχάλης Παρασκευόπουλος, στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος.
Η ομάδα της Κομοτηνής κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ μέχρι και με 21 πόντους (35-56) στα μισά του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά οι γηπεδούχοι δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις (72-75) δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, χωρίς όμως να ολοκληρώσουν τη μεγάλη ανατροπή.
Το παιχνίδι μέχρι τα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, αφού κανένας από τους δύο αντίπαλους δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (22-22). Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο ΓΑΣ έκανε ένα σερί 16-0 (22-38) με χαμηλό σχήμα, το οποίο υποχρέωσε τους παίκτες του Εθνικού σε συνεχόμενα λάθη και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Λεμονίδη να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Με δίποντο του Κανδύλη και δύο εύστοχες βολές του Χονδρόπουλου οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους δώδεκα πόντους με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (26-38).
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Κανδύλης με τρίποντο έφερε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (29-38), αλλά οι φιλοξενούμενοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντίνα κατάφεραν να τη διευρύνουν και την έφτασαν στη μέγιστη τιμή της, στο +21 (35-56). Ο Ξένος με δύο σερί τρίποντα μείωσε τη διαφορά στους 15 (41-59), αλλά ο ΓΑΣ με τους Βελή και Λεχούδη να παίρνουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα κατάφερε να τη διατηρήσει σε διψήφιο νούμερο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (52-64).
Μετά το εύστοχο δίποντο του Ντίνα, ο Εθνικός κατάφερε με δύο απανωτά τρίποντα του Τελούδη να μειώσει τη διαφορά στους οκτώ πόντους (58-66). Με πέντε πόντους του Διαμαντίδη και δίποντο του Λεχούδη ο ΓΑΣ ανέβασε τη διαφορά στους 14 (60-74). Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού με μπροστάρηδες τους Κανδύλη και Τελούδη έτρεξαν ένα σερί 12-1 μειώνοντας στους τρεις (72-75) δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ο ΓΑΣ με δύο εύστοχες βολές του Μπόγρη και μία του Ντίνα ανέβασε τη διαφορά στους έξι (72-78). Στα 42 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Τελούδης αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια της φάσης χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Οι Λεχούδης και Ντίνας πέτυχαν από μία εύστοχη βολή κάνοντας το 72-80. Μία ακόμη εύστοχη βολή του Ντίνα και το δίποντο του Πομακάκη διαμόρφωσαν το τελικό 74-81, σε ένα συναρπαστικό στο φινάλε παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 17-25, 26-38 (ημίχρονο), 52-66, 74-81 (τελικό σκορ)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Κανδύλης 13, Σιταρίδης, Χονδρόπουλος 9, Φωτιάδης, Ξένος 12, Θεοχαρίδης, Αγγελωνίτης, Πομακάκης 2, Τελούδης 16, Γεροντίτης 12, Παπαλαμπίδης 10
ΓΑΣ Κομοτηνή: Πιτατζής, Σταματέλος 7, Διαμαντίδης 10, Πανταζής 2, Λεχούδης 13, Ντίνας 20, Ζήκας, Μπόγρης 8, Καλατζής, Βελή 16, Στασινόπουλος, Χαλήλ 5