Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2014

ΝΙΚΗ-ΓΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 3-1- Όλα τα αποτελέσματα και η Βαθμολογία

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2014 η Νίκη Αλεξανδρούπολης, που επικράτησε με 3-1 σετ (24-26, 25-23, 25-17, 25-22) του ΓΣ Γρεβενών στο Μιχάλης Παρασκευόπουλος και σημείωσε την πρώτη εντός νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.
Μ' αυτό τον τρόπο οι αθλήτριες του Γιώργου Τεκτονίδη πήραν μια σημαντική νίκη με την οποία πλησίασαν τη σημερινή αντίπαλό τους στον ένα βαθμό και πλέον βλέπουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.
Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πιο δυνατά διατηρώντας μια διαφορά τεσσάρων πόντων (4-8, 12-16). Η Νίκη κατάφερε να μειώσει στους δύο (17-19) και στη συνέχεια να ισοφαρίσει σε 19-19. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Σ' εκείνο το σημείο η Νίκη έφτασε σε σετ μπολ (24-22), αλλά τα Γρεβενά κατάφεραν με τέσσερις σερί πόντους να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 24-26.
Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ (6-9, 12-10, 15-16) με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν με ένα σερί 4-0 στο 15-20. Με αντεπίθεση διαρκείας και την είσοδο της Καλογεροπούλου η Νίκη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20. Οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν εκ νέου με 20-23, αλλά η ομάδα της Αλεξανδρούπολης με συνεχόμενα μπλοκ κατάφερε να τρέξει ένα νέο σερί 5-0 για να φτάσει στο τελικό 25-23 και στην ισοφάριση σε 1-1 σετ.
Η κατάκτηση του δεύτερου σετ ήταν το κλειδί του αγώνα, αφού απελευθέρωσε τις αθλήτριες της Νίκης και ανέβασε κατακόρυφα τη ψυχολογία. Με άλλο αέρα πλέον η Νίκη παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένη στο τρίτο σετ διατηρώντας ένα σημαντικό προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά του (10-4, 16-11, 17-13, 20-15) και έφτασε στο τελικό 25-17.
Στο τέταρτο σετ η ομάδα των Γρεβενών παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική συγκριτικά με το τρίτο και κατάφερε να προηγηθεί με 15-16. Τότε η Νίκη με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή υποδοχή κατάφερε να ξεφύγει με 21-16 με ένα σερί 6-0 και παρά τη μείωση του σκορ σε 22-21 έφτασε στο τελικό 25-22 και στη σπουδαία νίκη.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Παπαχρήστου και Καϊτατζής.

Τα σετ24-26, 25-23, 25-17, 25-22
ΝΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γ. Τεκτονίδης):  Λαμπροπούλου, Καράμπαλη, Λαμπρίδου, Τζιογκίδου, Σιρδάρη, Βαρελά, (λ) Λυμπεροπούλου/ Καλογεροπούλου
ΓΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Γ. Μέμτσας): Μητσιάλου, Αναγνωστοπούλου, Καψαχείλη, Γκούντιου Ο., Σωτηρίου, Τσάτσα, (λ) Κοτζατίσογλου/ Ζολώτα, Τριγώνη, Αναγνώστου
Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Α2 Γυναικών έχουν ως εξής:
Νίκη-ΓΣ Γρεβενών 3-1
Άρης-ΓΣ Δράμας 3-0
Νέα Γενεά-ΔΑΣΩ 2-3