Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2013

3-0 το Βραχάτι ο Εθνικός και με 3 στα 3 στην κορυφή

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-0 σετ στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ και διατηρώντας το αήττητο έπιασε την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μιγιαΐλοβιτς, Ράιτς με τον πρώτο να κάνει τη διαφορά στα δύο πρώτα σετ που όπως αποδείχτηκε ήταν και τα πιο κρίσιμα. Παρά τη νίκη του ο Εθνικός δεν είχε καλή υποδοχή κάτι που επεσήμαναν στις δηλώσειςτους και οι παίκτες της ακριτικής ομάδας.

Ο Παμβοχαϊκός γνώρισε και δεύτερη ήττα στην έδρα του, παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ, αλλά και πάλι δεν περιόρισε τα λάθη του αναγκάζοντας τον προπονητή της ομάδας Νίκο Ζαλμά να χτυπήσει καμπανάκι προαναγγέλλοντας αλλαγές στη μεταγραφική περίοδο του Δεκεμβρίου.

Το 1ο σετ ήταν συναρπαστικό με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τον Εθνικό να κερδίζει τους καθοριστικούς πόντους έχοντας Μιγιαΐλοβιτς, Ράιτς αποτελεσματικούς στις δύσκολες επιθέσεις. Από το 6-6 ο Εθνικός ξέφυγε 14-11 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-20. Οι επιθέσεις από Χρήστο και Παναγιώτη Παπαδόπουλο έφεραν την ισοφάριση και οι δύο ομάδες (με πάντα πρώτο τον Εθνικό) έφτασαν στο 25-25. Εκεί έγινε και η καλύτερη φάση του αγώνα με εκατέρωθεν μπλοκ και άμυνες. Ο Ντουσάρμ έκανε το 25-25 και ο Κράουσε με άσσο έβαλε τον Παμβοχαϊκό μπροστά με 26-25. Ο Καναδός όμως έχασε το σερβίς (26-26), ο Κουζούνης έβαλε και πάλι τον Παμβοχαϊκό μπροστά αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισε 27-27. Η επίθεση του Κανέλλου έκανε το 28-27 και ήταν το τελευταίο προβάδισμα του Παμβοχαϊκού εντός του σετ διότι ο Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισε 28-28 και το σετ τελείωσε με ατομικό μπλοκ Νιγαιϊλοβιτς στον Ντουσάρμ και λάθος πάσα του Κράουσε στον στον Χρήστο Παπαδόπουλο.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να πιέσει με το σερβίς αλλά και από τα κέντρα του αλλά και πάλι έκανε πολλά λάθη στον αγώνα. Ακόμα και όταν προηγήθηκε 12-10 δε μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί, καθώς με σερί 3-0 ο Εθνικός πέρασε μπροστά 13-12. Ακολούθησαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με ωραίες φάσεις πάνω στο φιλέ, όμως ο Παμβοχαϊκός έκανε πάντα το εύκολο λάθος. Στο 19-19 έγινε η φάση του σετ με τον Μιγιαΐλοβιτς να κερδίζει πόντο μετά από άμυνα του ίδιου και φάση διαρκείας. Ο Ράιτς με επίθεση και άσσο εκτόξευσε τη διαφορά στο +3 (22-19) και ο Εθνικός έκανε το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η επικράτηση του Εθνικού ήταν πιο εύκολη και μετά το 6-6 οικοδόμησε διαφορά τριών πόντων με τους Μιγιαΐλοβιτς, Ράιτς να κάνουν εκπληκτική εμφάνιση. Στο 11-10 ο Εθνικός έκανε σερί 3-0 και η διαφορά ανέβηκε στο 14-10. Η τελευταία προσπάθεια του Παμβοχαϊκού ήταν να ισοφαρίσει σε 16-16 με τα σερβίς του Παπαδόπουλου αλλά τρία μπλοκ της ακριτικής ομάδας από Ανδρεάδη και Ράιτς έδωσαν διαφορά 20-17, ο Ράιτς με άσσο έκανε το 21-17 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Ο πασαδόρος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Άκης Σιδηρόπουλος είπε στη NOVA:
«Δεν ήταν καλή η απόδοση μας στην υποδοχή. Μπορούσαμε να το κάνουμε πιο εύκολο το ματς. Πρέπει να βελτιώσουμε την υποδοχή μας για να μπορέσουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας πιο εύκολο. Όταν θέλεις να πας ψηλά πρέπει να βελτιώσεις την υποδοχή. Ήμασταν αργοί στις αντιδράσεις μας. Ακόμα οι ομάδες δεν είναι έτοιμες. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας».

Ο Σέρβος ακραίος του Εθνικού Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς δήλωσε στη NOVA:
«Ήρθαμε εδώ λίγο κουρασμένοι από το ταξίδι μας στην Πολωνία. Στην αρχή ήμασταν λίγο νευρικοί και δε μπήκαμε όπως θέλαμε. Το 3-0 είναι πολύ σημαντικό αποτέλεσμα σε δύσκολο αγώνα μακριά από την έδρα μας. Και οι δύο ομάδες έκαναν λάθη. Είναι σημαντικό που κερδίσαμε».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Ζαλμάς είπε στη NOVA:
«Εμείς ήμασταν καλύτεροι στο ξεκίνημα αλλά δίνουμε πολλούς αγώνες στον αντίπαλο. Αυτό γίνεται σε όλα τα ματς που έχουμε δώσει και δυστυχώς δεν πέφτουν τα λάθη μας. Με 10-11 λάθη σε κάθε σετ δεν έχεις τύχη. Μέχρι τον Δεκέμβριο θα πρέπει να βελτιωθούμε. Θα δούμε τι φταίει. Αυτή τη στιγμή πρέπει να λύσουμε το θέμα του Τζιουστινιάνο και μετά η ομάδα θα κριθεί. Πίστωση χρόνου θα υπάρχει αλλά αν δεν συνεχίσουν να λειτουργούν κάποια πράγματα θα γίνουν αλλαγές τον Δεκέμβριο».

Τα σετ: 28-30, 21-25, 19-25

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 47 επιθέσεις, 4 άσσους, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 37 επιθέσεις, 3 άσσους, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Ζαλμάς): Κράους 6π (3/5 επ, 2 άσσους, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης 10 (9/19 επ, 1 άσσος), Κουζούνης 11 (11/21 επ, 89% υπ), Ντουσάρμ 12 (11/26 επ, 1 άσσος), Κανέλλος 10 (8/14 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ), Ασπιώτης 1 ( 1/2 επ, 100% υπ) , Δρόγκαρης, Μάρκου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Θανάσης Μουστακίδης): Ράιτς 16π (14/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 20 (15/24 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπάζογλου 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας (50% υπ), Ανδρεάδης 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 44% υπ), Κ. Δαλακούρας 1 (1/1 επ), Κασαμπαλής.