Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου 2013

Σούπερ Λίγκα :Νίκη για την Καλλονή, ισοπαλίες για Παναθηναϊκό και Ξάνθη

Με πολλά προβλήματα και πάλι οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να κερδίσουν τη Βέροια στη Λεωφόρο

Μόνον η Καλλονή χαμογέλασε στους αγώνες του Σαββάτου για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
 Μετά τη νίκη της στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Αρη, πανηγύρισε άλλο ένα “τρίποντο” στο ΟΑΚΑ κόντρα στα Γιάννενα.

Οι νησιώτες με τον Λεοζίνιο στο 53’ πανηγύρισαν ένα ακόμα πολύ σπουδαίο τρίποντο στο πρωτάθλημα, παίζοντας μάλιστα κατά διαστήματα και πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Στον αντίποδα ο ΠΑΣ δεν θύμισε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, την ομάδα που είδαν όλοι στις δύο πρώτες αγωνιστικές και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Αντίθετα η Ξάνθη προσπάθησε, έχασε ευκαιρίες που απλά δεν χάνονται και... άμα δεν σε θέλει, δεν μπορείς να τα βάλεις και με τον Θεό!

Η Ξάνθη ήταν σαφώς ανώτερη κόντρα στον Εργοτέλη, είχε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ, αλλά δεν κατάφερε να «ματώσει» τα δίχτυα των Κρητικών, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Οι νεοφώτιστοι είχαν εξίσου τη δική τους ευκαιρία για να αποδράσουν με τρεις βαθμούς, αλλά ο Μπαντιμπανγκά σημάδεψε στο δοκάρι (71’), ενώ τον… μιμήθηκε και ο Βάλλας τρία λεπτά πριν το φινάλε.
Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι στα "Πηγάδια", λόγω αποβολής του Πίτσου στο τελευταίο λεπτό.

Δεύτερη απογοήτευση για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά εντός έδρας. Οι “πράσινοι” μετά το 3-0 από τον Πανιώνιο, ήθελαν να αποδείξουν ότι αξίζουν κάτι καλύτερο και ομολογουμένως προσπάθησαν απέναντι στη Βέροια, αλλά τα προβλήματα της ομάδας φάνηκαν και πάλι.

Αν και για πρώτη φορά φέτος είχαν τον Μάρκους Μπεργκ στην κορυφή της επίθεσης από το ξεκίνημα του αγώνα, αναλώθηκαν σε ένα παράλληλο παιχνίδι, δείχνοντας μεγάλη αδυναμία στο να περάσουν κάθετα την μπάλα στον Σουηδό.
 Η Βέροια το εκμεταλλεύτηκε, κράτησε το 1-1 μέχρι το φινάλε και μάλιστα έχασε σημαντικές ευκαιρίες να πάρει ακόμα και τη νίκη.

Ο Αμπεΐντ πέτυχε το γκολ των «πράσινων» στο 44ο λεπτό, με τον Μπεν να ισοφαρίζει στο 54’ για τη Βέροια.

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής για τη Σούπερ Λίγκα συμπληρώνεται με τους αγώνες της Κυριακής και της Δευτέρας ως εξής: