Πέμπτη 18 Ιουλίου 2013

Στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας, ο Πανθρακικός επεβλήκε του Μπάνσκο με 2-0.

Tο πρώτο φιλικό παιχνίδι για τη νέα σεζόν έδωσε το απόγευμα της Τετάρτης ο Πανθρακικός αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Μπάνσκο στη Βουλγαρία την οποία και νίκησε με 2-0.
Ο Πανθρακικός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους:
 Βρονταρά, Ζδράβο, Μακρυδημήτρη, Μίκουλιτς, Ντιέγκο, Λαδάκι, Καθάριο, Πόποβιτς, Κάσες, Τσανατσόγλου και Τζάνη.
 Στο δεύτερο μέρος ο τεχνικός του Πανθρακικού χρησιμοποίησε και τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές που είχε στην αποστολή. Το παιχνίδι ήταν στο 0-0 μέχρι το 82' όταν ο Σκλιοπίδης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή  έκανε το 1-0, ενώ 7 λεπτά αργότερα ο Μαμούτ Σεϊδάν με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Δηλώσεις του Μάτζιου μετά τον αγώνα: "Είμαι ευχαριστημένος από την διάθεση που έδειξαν τα παιδιά. Ήταν ο πρώτος αγώνας για την φετινή χρονιά και μετά από πολλές προπονήσεις και είναι φυσικό να λείπει η φρεσκάδα την παρούσα χρονική περίοδο. Πολλά στοιχεία που δουλεύουμε στις προπονήσεις τα παρουσιάσαμε και στον αγώνα. Είναι νωρίς ακόμη και κάθε μέρα θα γινόμαστε καλύτεροι".