Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

Επέστρεψε στις νίκες ο Εθνικός, κέρδισε 3-1 τον ΠΑΟΚ και έμεινε στην κορυφή !!

Μετά από ένα σκληρό παιχνίδι ο Εθνικός επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα (με Παναθηναϊκό σε πρωτάθλημα και ΑΕΚ στο Κύπελλο).
Σε θρίλερ εξελίχθηκε το τέταρτο σετ όπου η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη το κατέκτησε με 34-32 και περιμένει αύριο να μάθει αν θα συγκατοικεί στην κορυφή της βαθμολογίας με την Κηφισιά.

Από την αρχή φάνηκε ότι το παιχνίδι θα ήταν νευρικό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι να ξεφύγει ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στο 19-17 και στο 21-19. Σε εκείνο το σημείο ο Εθνικός με ένα σερί 4-0 πέρασε μπροστά με 24-22, ο Δικέφαλος μείωσε σε 24-23 αλλά οι εβρίτες πήραν το σετ.
Μετά το 10-10 του δευτέρου σετ ο Εθνικός ξέφυγε με 3 (13-10) και ήταν μπροστά μέχρι το 23-21. Ο πρώτος διαιτητής Θεμελής έδωσε διπλή μπαλιά στον αρχηγό του Εθνικού Άκη Σιδηρόπουλο. Κάπου εκεί τα αίματα άναψαν και ο αρχηγός φανερά εκνευρισμένος διαμαρτυρήθηκε έντονα στο διαιτητή. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 24-23, είχε όλα τα σετ μπολ και πήρε το σετ 27-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Γρηγόρης Σιδηρόπουλος δέχθηκε κόκκινη κάρτα αλλά ο Εθνικός με σερί 3-0 ξέφυγε με 3-0 και διατήρησε την διαφορά μέχρι το τέλος για το 2-1.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχοι ήταν πάλι μπροστά στο σκορ με 19-17. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 20-20, παίρνοντας το προβάδισμα με 24-23, 26-25 και 29-28 αλλά ο Εθνικός άντεξε στην πίεση και πήρε τελικά το σετ με 34-32 ύστερα από συγκλονιστικό φινάλε.
Διαμαρτυρίες από τον Δικέφαλο στο 27-27 για μπλοκ άουτ που δεν δόθηκε στους παίκτες του Εθνικού και το 28-27 υπέρ του έγινε 28-27 για τους ακρίτες.