Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Έχασε και πάλι ο Εθνικός από την ΑΕΚ, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα 3-1 !!!

Μετά τις εντυπωσιακές εμφανίσεις και την κατάκτηση Λιγκ Καπ, η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο «μοτίβο» και νίκησε ξανά τον πρωτοπόρο Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-1 στο… κολασμένο κλειστό της Γλυφάδας. Ηγέτης του δικεφάλου ήταν ο Ζούλιαν Τόρρες που σημείωσε 14 πόντους με 75% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Πολυ καλός ήταν και ο Παγιάν που έπαιζε με ενοχλήσεις στο γόνατο.
Η ΑΕΚ με τον ενθουσιασμό και τη μαχητικότητα που έδειξε και στους αγώνες του Λιγκ Καπ μπήκε δυνατά στον αγώνα.  Ο Εθνικός δεν απέφυγε τα λάθη και το αρχικό 6-8 δεν άργησε να γίνει 10-9 με άσσο του Παγιάν. Ακολούθησε ντέρμπι με την ΑΕΚ να παίρνουν «αέρα» τριών πόντων με άσσο του Μαντέκα στο 18-15. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο και ο Πέτρογλου πήρε την επίθεση το 21-19. Τότε έδωσε τη θέση του στον Ρουμελιωτάκη για το σερβις και με ένα σερί 4-0 η ΑΕΚ πήρε το πρώτο σετ με 25-19.

Ο Εθνικός ξεκίνησε καλά και το δεύτερο σετ, αλλά αυτή τη φορά με νύχια και με δόντια κρατούσε μια διαφορά 2-3 πόντων μέχρι το 15-16. Σε εκείνο το σημείο με τον Παπάζογλου στο σερβις έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε με 20-15 χάρη και σε μια πάιπ του Μιγιαήλοβιτς. Η ΑΕΚ μείωσε 21-18 αλλά στην επόμενη φάση ο Παγιάν έπεσε άτσαλα στο παρκέ και χτύπησε το γόνατό του «παγώνοντας» το «Μάκης Λιούγκας» αλλά και τις προσπάθειες της ΑΕΚ για ανατροπή. Μοιραία ο Εθνικός επικράτησε 25-19 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Εθνικός μέχρι τα μισά είχε τον έλεγχο. Οι ακρίτες προηγήθηκαν 17-15, αλλά με δύο λάθη του Μιγιαήλοβιτς και με τους πόντους του Μαντέκα και του Παγιάν, η ΑΕΚ έκανε σερί 4-0 και βρέθηκε και πάλι μπροστά στο 19-17. Ο δικέφαλος κράτησε αυτή τη διαφορά χάρη στα πολλά λάθη στο σερβις των δύο ομάδων στο τέλος του σετ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στα μέσα του τρίτου σετ ο Πέτρογλου αντικαταστάθηκε από τον Αλεξίου και επέστρεψε στο τέταρτο σετ με δεμένο πόδι.

Οι φιλοξενούμενοι… παραδόθηκαν στο τέταρτο σετ μετά το 7-8. Ο Μιγιαήλοβιτς δεν μπορούσε να τελειώσει τις επιθέσεις και η ΑΕΚ έκανε… πάρτι. Προηγήθηκε με με 20-12 και 23-13 για να ψαλιδιστεί η διαφορά στο τέλος του σετ.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης